Boğaz şişmesi neden olur, nasıl geçer?

23-01-2019 /  Admin  /  Uzman Doktor
Kış aylarında havaların da soğumasıyla vücudumuz pek çok hastalık tehdidiyle karşı karşıya kalır. Soğuk algınlığı, grip, nezle, bademciklerin şişmesi vb. hastalıklar günlük yaşantımızı ciddi biçimde etkileyebilir. Hatta öyle ki evde yatmak zorunda kalıp iş, okul gibi önemli alanlarda aksamalar yaşayabiliriz.

Kış aylarında havaların da soğumasıyla vücudumuz pek çok hastalık tehdidiyle karşı karşıya kalır. Soğuk algınlığı, grip, nezle, bademciklerin şişmesi vb. hastalıklar günlük yaşantımızı ciddi biçimde etkileyebilir. Hatta öyle ki evde yatmak zorunda kalıp iş, okul gibi önemli alanlarda aksamalar yaşayabiliriz.

 

En sık karşılaşılan hastalıklardan biri de boğazın yani bademciklerin şişmesidir. Genellikle kışın daha sık görülse de yaz aylarında da soğuk su, dondurma derken aniden boğaz şişebilir . Küçük çocuklar için bu durum bazen kabusa dönüşebilir ve ileri vak’alarda bademciklerin alınması gerekebilir.

Boğaz Şişmesi Neden Olur?

Boğaz şişmesinin temel nedeni bademciklerin bakteri ve mikroplar yüzünden iltihaplanmasıdır (1). Bademcikler, boğazımızın üst kısmında ve her iki yanında bulunur. Geniz etiyle birlikte vücudumuzun bağışıklık sisteminin bir parçadır. Dışarıdan gelen bakteri ve mikroplara karşı filtre görevi görür. Vücudumuzun savunma sisteminin temeli olan antikor üretiminde önemli rol oynar.(2).

Bademcikler, bakteri ve mikroplarla savaşta öncü birliktir. Ancak çok fazla bakteri ve mikrop girişi olduğu zaman vücudumuz da buna paralel olarak antikor üretimini arttırır. Bu artış ve bakterilerin etkisiyle bademciklerimiz iltihaplanarak şişer. Bademcik iltihaplanmasına “tonsilit” adı verilir.(3)

Bademcik iltihaplanması çocuklarda daha sık görülür. Genelde 7-10 gün arasında geçen bu durum kronikleşirse bademcik ameliyatı kaçınılmaz olur.(4)